با کلیک روی 1+ این صفحه را در گوگل به اشتراک بگذارید
 

سایت معلم خلاق | آموزش خلاقیت و نوآوری

یلدا 96

آیا حلقه های زنجیر شرکت تان محکم است؟! (1)

 1- چه محصولی تولید می کنید؟

آیا حلقه های زنجیر شرکت تان محکم است؟

وقتی صحبت از یک شرکت، سازمان، موسسه، کارخانه و ... می شود، اولین چیزی که به ذهن می‌آید، نوع محصولی است که آن مجموعه تولید می‌کند. ولی باید توجه داشت که محصول تولیدی در واقع برآیند و ماحصل عناصر و عوامل بسیار متفاوتی است که آن شرکت یا مجموعه را می‌سازند. به عبارت دیگر هر شرکتی در واقع یک سیستم است. سیستمی که اجزاء تشکیل دهنده آن مانند حلقه‌های زنجیر به هم متصل هستند و هر کدام از این حلقه‌ها کار و وظیفه خود برای رسیدن به هدف غایی شرکت یعنی تولید محصول، را به عهده دارند. بنابراین در این شرایط هر حلقه مفقوده می‌تواند به انسجام شرکت ضربات جبران‌ناپذیری بزند و یا حتی ساختار شرکت را از هم بپاشد. حتی اگر همه حلقه‌ها سر جای خود باشند ولی یک یا چند مورد از آنها ضعیف باشند و استحکام لازم را نداشته باشند، سیستم درست عمل نخواهد کرد. پس همیشه باید مراقب حلقه‌های تشکیل دهنده زنجیر بود و از سلامت و استحکام آنها اطمینان داشت. در مواردی باید برای تقویت برخی از آنها چاره‌ای اندیشید. گرچه ممکن است بعضی از حلقه‌ها مهم‌تر از بقیه بوده و جایگاه تعیین کننده‌ای در پیشبرد اهداف شرکت داشته باشند، اما نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که برای رسیدن به اهداف، تک تک حلقه‌ها اهمیت خاص خود را دارند و باید به فراخور اهمیت‌شان به آنها توجه داشت.

در ابتدای مطلب از محصول به عنوان اولین حلقه‌ای که در شنیدن نام شرکت به ذهن خطور می‌کند، نام بردم. این حلقه از نظر فلسفه وجودی شرکت نیز بسیار مهم بوده و جایگاه نخست را به خود اختصاص می‌دهد. گرچه از لحاظ ساختار سیستم و زنخیره تولید، آخرین حلقه محسوب می‌شود و بقیه حلقه‌ها در جهت تولید و ارائه این حلقه هدف‌گذاری می‌شوند. در بسیاری از موارد عنوان شرکت خود نمایانگر نوع محصول تولیدی شرکت نیز می‌باشد. برای مثال از عنوان «شرکت داده‌پردازی ...» می‌توان دریافت که حیطه کاری آن نرم افزاری است و یا از عنوان «شرکت کشت و صنعت ...» برمی‌آید که شرکت مذکور به کار تولید و فرآوری محصولات کشاورزی اشتغال داشته باشد. در این مثال‌ها در واقع عنوان شرکت به صورت عبارت توصیفی است که نوع فعالیت آن را به شنونده ارائه می‌کند. این قبیل عنوان‌ها در حقیقت فقط یک نام و عنوان نیستند، بلکه معرفی حیطه کاری و فعالیت شرکت را نیز به عهده دارند.

البته در مواردی نیز ممکن است عنوان شرکت طوری انتخاب شود که به نوع فعالیت آن اشاره‌ای نداشته باشد و صرفا یک اسم باشد. مثل «شرکت تماشاگه راز» یا شرکت «آفتاب مهتاب».

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

 
+2 #1 مژده 1393-06-27 08:29
سلام
وسپاس بیکران
همیشه موفق باشید.
 

دانلود محصولات رایگان

دوره آفلاین خلاقیت

عضویت در کانال تلگرام سایت

telegram

44 سخنرانی ناب در زمینه خلاقیت!

DVD سخنرانیهای تد

37 سخنرانی در زمینه موفقیت و شادکامی

DVDسخنرانیهای تد -2

ورود کاربران

کاربران آنلاین

ما 43 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام

لینک سایت در:

google+

Facebook   

LinkedIn

لوگوی سایت

سایت معلم خلاق
 

 

ShareThis

رنک آلکسا